Ieeja

Reģistrācija
Sākums
 
 
Ziemassvētki ...
Pasaki šodien labu vārdu un pasaule kļūs mazliet labāka
500

Mielasts


Lai arī kam, pēc Ziemassvētkiem prasītu, par svētku mielastu viņu mājās, pirmā reakcija vienmēr bijusi grūta nopūta – "tie bija īsti pārēšanās svētki" (un atplaukst smaids). Šķiet šī ir viena no tām tradīcijām, kas atnākusi no sen seniem laikiem. Ziemassvētku galdam, arī pēc mūsu senču paražām, ir jābūt bagātīgam. Valda uzskats, ka uz galda jābūt vismaz septiņiem vai deviņiem ēdieniem, un līdz pusnaktij jāpaspēj paēst vismaz deviņas reizes, turklāt ejot gulēt, galdu nedrīkst novākt, jo pa nakti mielojas veļi (pēc citiem ticējumiem, tas jādara, lai gads būtu bagātīgs).

Ko par ēšanu un tradīcijām stāsta folkloras krātuves bagātības...?
Svarīga Ziemassvētku sastāvdaļa ir arī bagātīgs mielasts, jo gads beidzies, raža novākta. Valda uzskats, ka Ziemassvētkos līdz pusnaktij jāēd deviņas reizes, lai būtu bagātība mājās, tikai pirkstus nedrīkst nolaizīt. Galdā cēla cūkas šņukuri, ķūķi, zirņus, pupas, desas, pīrāgus un citas gardas lietas. Katram ēdienam bija sava simboliska nozīme:
Apēd zirni – vienu dienu raudāsi,
Apēd pupu – vienu dienu briedīsi,
Apēd šņukuru – būs liela rakstīšana,
Apēd apaļu plāceni – gaidāms daudz saulainu dienu.

  •  Pats svarīgākais un visvairāk apdziedātais ēdiens bija cūkas šņukurs, t.i., apžāvēta un vārīta cūkas galva vai galvas puse. To lika galdā veselu ar vārītu vai ceptu kāļu, rāceņu un burkānu piedevām, sautētiem vai svaigiem kāpostiem.
  • Galdā lika gaļas vai putraimu desas. Tās novietoja uz šķīvja līkumā tā, lai abi gali saietu kopā, tāpat kā pēc Ziemassvētkiem satiekas abi gada gali.
  • Ļoti iecienīti svētkos bija krāsnī ar visu mizu cepti kartupeļi, kāļi, rāceņi, bietes. Vēl Ziemassvētku galdā bija vārīti zirņi, pupas, ko varēja ēst ar sauju sausus vai arī ar saceptu speķi un sīpoliem. Visus sagatavotos zirņus un pupas vajadzēja apēst, lai nākošā gadā nebūtu jāraud.
  • Ziemassvētkiem cepa dažādas maizes, raušus, plāceņus - visus pēc iespējas apaļus kā saule un speķa pīrāgus līkus kā pusmēness. Visus to sacepa daudz, lai pietiktu ko pacienāt daudzos ķekatniekus.
  • Saldam ēdienam gatavoja biguzi no gabaliņos grieztas vai salauztas rupjmaizes, to pārlejot ar dzērveņu vai citu ogu atšķaidītu sulu, kas saldināta ar cukuru vai medu. Mūsdienās var kā piedevu pasniegt putu krējumu. Dzērieni bija viegls medus kvass, alus, piens, paniņas. Galdā iederas arī svaigi āboli.

Lai nākamā gadā būtu pilnība mājas dzīvē, Ziemassvētku vakarā atstāj pilnu galdu ar ēdieniem un dzērieniem uz nakti.



Dārzeņu sautējums ar garšaugiem
800 g vārītu kartupeļu, 700 g tomātu, 4 ķiploka daiviņas, 2 ēdk. sasmalcinātu pētersīļu, 1 tējk. bazilika, 1 tējk. timiāna, 1 lauru lapa, 1 liela tējk. sāls, 1 tējk. melno piparu, 2 ēdk. eļļas.

Nomizo kartupeļus un tāpat kā tomātus sagriež šķēlēs. Ķiplokus sajauc ar baziliku, timiānu un sasmalcinātu lauru lapu. Dārzeņu šķēles pamīšus kārto ietaukotā cepamtraukā un katrai kārtai uzkaisa sāli un piparus. To visu pārlej ar eļļu. Sacepumam uzliek foliju un cep cepeškrāsnī apmēram 30 min. 225 grādos. Sacepums paredzēts 8 personām.

 

Cūkgaļas cepetis ar kartupeļiem
2 kg kartupeļu, 1 kg cūkgaļas, 4 ēdk. margarīna vai sviesta, 1 tējk. ķiploki un sāls 1/2 tējk. melno piparu, 2 ķiploka daiviņas, 4 ēdk. sasmalcinātu pētersīļu.

Kartupeļus nomizo, sagriež šķēlītēs, un kārto ietaukotā cepamtraukā. Pārkaisa ar sāli un ķiplokiem, virsū liek cūkgaļas cepeša gabalu un cep cepeškrāsnī 1h apmēram 180 grādos. Tikmēr gatavo mērci - 4 ēdk. sviesta sajauc ar pētersīļiem un ķiploka daiviņām. Ēdienu izņem no cepeškrāsns, cepeti sagriež šķēlēs un kārto atpakaļ uz kartupeļiem, pāri lej gatavo mērci. Trauku uz brīdi ievieto atpakaļ cepeškrāsnī, lai mērcē esošais sviests izkūst. Vēl karstu liek galdā.


Āboli mīklas apvalkā
8 āboli, cukurs, kanēlis, ola, pūdercukurs. Mīklai - 250 g miltu, 250 g sviesta, 1/4 l ūdens, 1 tējk. galda etiķa, sāls.

Miltus iesijā sviestā, pielej ūdeni, kurā atšķaidīts sāls, etiķis un iemīca mīklā. Mīklu uz 1/2 h liek vēsumā. Tad mīklu izveltnē 4 mm biezā kārtā un sagriež 8 kvadrātos. Nomizotiem āboliem izgriež serdi, uzkaisa cukuru un kanēli un liek katra kvadrāta vidū. Mīklas malas paceļ uz augšu un salipina kopā, pārziež ar sakultu olu un liek cepeškrāsnī. Cep apmēram 25 min. Izceptus pārkaisa ar pūdercukuru un pasniedz atdzesētus vai karstus ar pienu.

 

Maizes biguzis
Rupjmaizi sagriež gabaliņos un liek bļodā. Pāri tai lej aveņu vai brūkleņu ievārījumu, kas nedaudz atšķaidīts ar ūdeni. Tam visam pievieno medu pēc garšas.


Piparkūku gardums

AFI

Foto: AFI

Īpašs Ziemassvētku gardums.

Sastāvdaļas:

200 g piparkūku
100 ml jebkura sarkanvīna
8 olas
glāze cukura
3 paciņas saldā krējuma

Pagatavošana

Piparkūkas smalki sasmalcina un uz pāris stundām iemērc sarkanvīnā. Olas saputo ar cukuru. Krējumu saputo stingrās putās un vispirms iecilā piparkūku masā un tikai pēc tam saputotajās olās. Sagatavoto masu iepilda saldējuma vai kēksa traukā un liek saldētavā uz nakti. Kad ir gatavs, izņem no veidnes un sagriež gabaliņos.

Vislabāk garšo taisīts iepriekšējā vakarā, pasniedzot pie rīta tējas vai kafijas.


Piparkūkas

100 g sviesta; 75 g cukura; 100 g sīrupa; olas dzeltenums - 2 gab.; kviešu milti - 350-400 g; soda - 1 tējkarote; potašs - 1/3 tējkarotes.

Garšvielas: apelsīna miziņa, pipari, krustnagliņas - 6-8 gab.; kardamons - 1 tējkarote; koriandrs, ingvers, muskatrieksts - 1 ēdamkarote; kanēlis - ½ tējkarotes; ola pārziešanai - 1 gab.; rieksti pārkaisīšanai - pēc vajadzības.

Svaiga apelsīna miziņu pārlej ar ūdeni un vāra, kamēr tā mīksta. Tad nogriež balto daļu, bet dzeleteno sīki sasmalcina. Kaltētas apelsīnu miziņas saberž miezerī vai samaļ. Ingveru un muskatriekstus sarīvē uz smalkās rīves. Sviestu, pusi no cukura un visu sīrupu uzvāra. Vārošā masā iekuļ pusi miltu, sasmalcinātas, sajauktas garšvielas un kuļ, kamēr mīkla atlec no katla malām, tad atdzesē. Atdzisušajai masai pievieno olu dzeltenumu un pārējo cukuru, to iepriekš sabrūninot, lai piparkūkas būtu brūnākas, vēlreiz sakuļ, piesijā pārējos miltus, pieliek sodu un potašu un ar rokām mīklu pamatīgi samīca. Mīca tik ilgi, kamēr mīkla kļūst vienādi spīdīgi gluda un pietiekami cieta. Samīcīto mīklu ļoti plāni izveltnē un ar veidnītēm izspiež piparkūkas. Tās pārziež ar sakultu olu, ja vēlas, pārkaisa ar sasmalcinātiem riekstiem un cep ļoti karstā cepeškrāsnī gaiši brūnas

Cietās piparkūkas

Medus - 50 g; sīrups - 50 g; sviests - 50 g; ola - 1 gab.; kviešu milti - 400-450 g; briežraga sāls - naža gals; soda - 1/3 tējkarotes.

Garšvielas: apelsīna miziņa - 1 gab.; pipari, krustnagliņas - 56 gab.; kardamons - ¾ tējkarotes; koriandrs, ingvers, muskatrieksts, anīss - 1 ēdamkarote; kanēlis - 2 naža gali; ola pārziešanai - 1 gab.; rieksti pārkaisīšanai - pēc vajadzības.

Gatavošana ir tieši tāda pati kā iepriekšējā gadījumā - medu, sīrupu,
sviestu uzvāra utt.


Vecgada cepetis

Sulīgu cūkas stilbu bez kaula – tādu gabaliņu svētku cepetim iesaka pavārs Normunds Baranovskis no restorāna «Symposium» (Rīgā, Citadeles ielā 12). «Atšķirībā no jēra vai liellopa gaļas cūkgaļa ir sulīgāka. Cepetim der gan stilbs, gan karbonādes gabals,» viņš paskaidro un ir pārliecināts, ka no pusotra kilograma smaga gaļas gabala varēs paēst vismaz seši cilvēki.

Cepeti jāsāk gatavot jau šodien – dienu pirms svētku vakariņām. Lai gaļa labi iemarinētos, tā jāapviļā vircēs un ledusskapī jāatstāj vismaz uz nakti. Ja gaļa marinējas pāris stundu, garšvielas ēdējs manīs tikai cepeša virskārtā, bet viducis tam šķitīs bezgaršīgs. Vēl viens pavāra ieteikums – pirms likšanas krāsnī cepetim vidū jāieber želatīns, kas savilks gaļu kompaktākā formā un neļaus tai pārāk izplūst.

Vecgada cepetis.

Cepetim piedevās piemērotāki būs dažādi dārzeņi – tomāti, gurķi, salāti, nevis tradicionālie pelēkie zirņi vai kartupeļi, kas ir smagāks ēdiens. Normunds lēš, ka vidēji cepetim būs jāiztērē seši līdz septiņi lati.

Recepte

1,5 kg cūkgaļas vai cūkas stilbs bez kaula.

Marinādei: pāris kātiņu svaiga rozmarīna, buntīte svaiga koriandra, 100 g adžikas, 100 g sojas mērces, 50 g cukura, sauja ķimeņu, 25 g kaltētu rožlapiņu, 5 veidu pipari, sāls.

Mērcei: 30 g rožu lapu, 200 g sarkanvīna, 100 g liellopu gaļas buljona, paciņa Ziemassvētku garšvielu maisījuma, smaržīgie pipari, sāls, cukurs, kanēlis, kartupeļu ciete.

Marinādei. No ziedlapiņām pagatavo koncentrētu novārījumu. To lej atsevišķā bļodā un klāt pieliek sapluinītus rozmarīna un koriandra kātiņus, pievieno adžiku, ķimenes, sojas mērci un pēc garšas – cukuru, piparus, sāli. Sastāvdaļas ar piestu saspaida un labi sajauc, un tajās apviļā gaļas stilbu. Bļodu liek ledusskapī un ļauj gaļai marinēties.

Iemarinēto stilba gabalu saloka uz pusēm un ar auklu nosien kompaktā cepeša formā. Liek uzkarsētā, ietaukotā pannā un apcep no visām pusēm, lai ādiņa būtu kraukšķīga. Tad cepeti liek folijā un aplej ar atlikušo marinādi. Foliju stingri aizloka. Gaļu ievieto augstā cepešpannā, kur ielej nedaudz ūdens, kas gatavošanās procesā gaļu saglabās mīkstu un sulīgu. Cepeti gatavo 200 oC divas stundas.

Mērcei sagatavo rožu lapiņu novārījumu. Pannā karsē rožu tēju kopā ar sarkanvīnu, gaļas buljonu. Pēc garšas ber kanēli (vai liek kanēļa standziņu), Ziemassvētku garšvielu maisījumu, sāli, cukuru, pāri palikušo koriandru, rozmarīnu un adžiku. Mērci vāra, kamēr no vīna iztvaiko alkohols. Maisījumu iebiezina ar kartupeļu cieti un pasniedz karstu.


Ziemassvētku zoss cepetis

Zoss cepetis

Cepetis gatavs!

Sastāvdaļas:
zoss
neliels ananass
apmēram 10 žāvētas melnās plumes bez kauliņiem
2 skābi āboli
1 vidēja lieluma puravs
1-2 sīpoli
koreandrs (vēlams svaigas lapas)
pētersīļu lapas
200-300 g sausa sarkanvīna
sals,melnie pipari.

Pagatavošana:

Ābolus, ananasu, sīpolus, koreandra un pētersīļu lapas rupji sagriež, pārlej ar 50 - 100 g sarkanvīna un samaisa.

Zosi ierīvē ar sāli un piepilda ar sagatavoto masu. Aizšuj vai aizsprauž. Pārlej ar atlikušo sarkanvīnu un ļauj ievilkties pāris stundas

Cep sepeškrāsnī. Cepšanas sākumā var aplikt ar foliju, kas samazina iztvaikošanu. Kad zoss mīksta, foliju noņem un cep brūnu, aplaistot ar izdalījušos sulu un taukiem. Lielu zosi jācep vismaz 4 stundas

Britu Ziemassvētku pudiņš

Šo pudiņu jāsagatavo jau laiku, vismaz dažas nedēļas pirms Ziemas svētkiem. Pamēģini!

Sastāvdaļas:
250 grami sviesta
1,5 glāzes brūnā cukura
3 ēdamkarotes gaišā sīrupa
3 sakultas olas
2/3 glāzes miltu
Mazliet sāls
½ tējkarote kanēļa
½ tējkarote muskatrieksta
½ tējkarote ingvera
Sula no viena citrona
Smalki samalta viena apelsīna miza (tikai oranžā daļa)
Smalki samalta viena citrona miza (tikai dzeltenā daļa)
4 glāzes svaigas maizes drupaču
1, 5 glāzes gaišo rozīņu
1,5 glāzes tumšo rozīņu
1,5 glāzes dzērveņu
1/3 glāzes cukurotu citrusa augļu miziņu
½ glāze brendija

Pagatavošana:

1. Ar sviestu iesmērē un ar miltiem apkaisi divas 1-litra bļodas.

2. Kuļ sviestu līdz tas ir mīksts, pievieno brūno cukuru un turpina kult.

3. Pievieno olas un sīrupu, pakāpeniski sakuļ.

4. Sasijā miltus ar sāli un garšvielām. Pievieno sviesta masai kopā ar citrona sulu, maltām augļu mizām, maizes drupačām, rozīnēm, augļu miziņām un brendiju.

5. Salej masu bļodās. Apklāj ar vaska papīru un pēc tam ar dubultu kārtu folija. Apsien bļodu ar striķi tā, lai folijs kārtīgi turētos. Pa nakti atstāj ledusskapī.

6. Ieliek bļodas lielā katlā, ar ūdeni, kas bļodai nāk līdz pusei augstuma. Uzliek katlam vāku un uz lēnas uguns tvaiko pudiņu piecas stundas (pievieno vēl ūdeni, ja vajadzīgs).

7. Ļauj pudiņam pilnīgi atdzist, tad pārklāj ar vaska papīru un marli. Atkal kārtīgi sasien. Atstāj ledusskapī nedēļu vai mēnesi.

8. Kad pienācis laiks pudiņu likt galdā, atkārto tvaikošanas procedūru, šoreiz trīs stundas.

9. Izņem bļodas no katla, pārlej pudiņa virsmai brendiju un aizdedzina to. Ļauj liesmām izdzist un pasniedz galdā

Ziemassvētku galdam - Cepts sivēns

Nepieciešams:
2 – 3 kg smags sivēns, 80 g sviesta, 40 g skāba krējuma, sāls, burkāni.

Pagatavošana:
Cepšanai sagatavotam sivēnam no iekšpuses gareniski pārcērt ribas, iegriež pie mugurkaula plecu un šķiņķu daļā. Ierīvē no iekšpuses ar sāli, ādiņu pārziež ar krējumu vai olīveļļu. Sivēnu liek uz šķēlēs sagrieztiem burkāniem cepešpannā (pēc iespējas dabiskā stāvoklī – priekškājas paliek apakšā zem krūtīm, pakaļkājas saliek kopā). Sivēnu pārlej ar izkausētu sviestu. Ādu vietām ar dakšiņu sadur, lai cepšanas laikā nerastos pūslīši. Cepešpannā ielej 1/2 – 1 glāzi ūdens. Sākumā cep 200 –

250 oC temperatūrā. Kad sivēna āda apcepusies brūna, temperatūru samazina līdz 170 – 180 oC. Cepšanas laikā sivēnu vairākas reizes aplaista ar cepešpannā satecējušajiem taukiem. Sivēna galvu (it sevišķi austiņas) un asti, lai neapdegtu, pārliek ar foliju.

Porcijās sadalītu sivēnu pasniedz ar vienāda lieluma ceptiem kartupeļiem, ar brūkleņu ievārījumu pildītiem ceptiem āboliem.


Taukšķēti zirņi 

Gardums ne tikai Ziemassvētkos.

Pelēkos zirņus sālsūdenī novāra gandrīz gatavus. Zirņus uzber uz ietaukotas pannas un cepeškrāsnī apbrūnina. Gards našķis.




Koča jeb ķūķis
Grūbas - 300 g; žavēts speķis - 200 g; sīpoli - 75 g; ūdens - 2 l; sāls - pēc garšas.

Grūbas uzber uz sausas pannas un maisot apgrauzdē spilgti brūnas. Tad katliņā ieber vienu kārtu grūbu, uzliek smalki sagrieztu un ar sīpoliem saceptu speķi, atkal grūbas un speķi, beidzot ar grūbām. Visu pārlej ar karstu ūdeni vai buljonu, kuram jau sāls ir klāt, un cep bez maisīšanas maizes krāsnī vai cepeškrāsnī, pēc vajadzības lejot šķidrumu klāt. Gatavai kočai jābūt irdenai un pilnīgi sausai. To ēd kā tradicionālo Ziemassvētku ēdienu.

Grūdenis
Žāvētas cūkas galvas puse; ūdens - pēc vajadzības; grūbas - 300 g; kartupeļi - 800 g; sīpols - 1 gab.;

Žāvētu cūkas galvu pārlej ar aukstu ūdeni, pieliek nomazgātas grūbas un sīpolu, vāra, kamēr gaļa ir mīksta. Tad zupai pieliek sagrieztus kartupeļus un, ja vajadzīgs, pielej vēl ūdeni, lai tā būtu krietni bieza. Grūdeni ēd galvenokārt ziemas mēnešos, ja vēlas, ar skābu krējumu.


Speķa rauši
Kviešu milti - 500 g; piens - 1 glāze; sviests - 25 g; raugs - 25 g; kartupeļi - 100 g; sāls - naža gals. Pildījumam: žāvēts speķis - 400-500 g; sīpoli - 50 g; pipari - naža gals; ķimenes - ½ tējkarotes; cukurs - naža gals.

Pienu, sviestu un sāli sasilda līdz 30 °C. Tad šajā maisījumā izšķīdina raugu un izsijātus kviešu miltus. Mīcot mīklai pieliek novārītus, sasmalcinātus kartupeļus. Labi samīcītu mīklu siltā vietā uzraudzē, atspiež traukā atpakaļ, vēlreiz uzraudzē, tad sadala apmēram 20-36 vienādās daļās.

Katru mīklas gabaliņu saspiež plakanu, vidū liek apmēram vienu ēdamkaroti speķa pildījuma, malas saspiež kopā, veidojot mēnešveidīgu rausi, ko liek uz ietaukotas plāts ar šuvi uz leju. Tos vēlreiz uz plāts uzraudzē, pārziež ar pussaputotu olu un cep karstā krāsnī apmērām 10 minūtes. Ēd karstus vai aukstus.

Pildījumam speķi sagriež mazos, četrstūrainos gabaliņos, pievieno sasmalcinātu sīpolu, piparus, cukuru un ķimenes pēc garšas. Ja vēlas, speķi ar sīpoliem
var viegli apcept.



Latvieša Ziemassvētku mielasts nav iedomājams bez pelēkajiem zirņiem, speķa un rūgušpiena. Saglabājot produktus un izmainot to formu, var iegūt pārsteidzošus, tomēr garšas ziņā tik pazīstamus tradicionālos latviešu ēdienus.


Speķa karpačo ar pelēko zirņu biezeni

4 personām
Gatavošana 30 minūtes, mērcēšana 12 stundas, vārīšana 1 stunda

200 g pelēko zirņu
50 g bekona
50 g speķa
1 baltais sīpols
150 ml vistas buljona
sāls, svaigi malti melnie pipari
1 vārīts kartupelis
1 vārīts burkāns
rapšu eļļa
rupjmaizes grauzdiņi
1 mazsālīts gurķis

1. Novāri zirņus un sablenderē. Novāri zirņus mīkstus (pirms tam vismaz 12 stundas izmērcē). Bekonu sagriez kubiņos un pannā apsautē kopā ar sasmalcinātu sīpolu. Pieber zirņus. Liec blenderī kopā ar vistas buljonu, sāli, pipariem un sablenderē. Tad biezeni izberz caur sietu.
2. Gatavo speķa karpačo. Sagriez plānās šķēlēs speķi un izkārto uz šķīvja. Nedaudz pārrasini rapšu eļļu. Pasniedz ar vārīta kartupeļa, burkāna, mazsālīta gurķa kubiņiem un rupjmaizes grauzdiņiem.

Savojas kāpostu rullīši ar pelēkajiem zirņiem

4 personām
Gatavošana 40 minūtes

1 Savojas kāposts
250 g zirņu biezeņa (skatīt iepriekšējo recepti)
50 ml ūdens
2 ēdk. baltvīna etiķa
100 ml baltvīna
100 g sviesta
sāls
brokoļu dzinumi
cūkas ādiņa

1. Pagatavo pelēko zirņu biezeni. Pagatavo zirņu biezeni, kā aprakstīts iepriekšējā receptē.
2. Gatavo rullīšus. Savojas kāpostu noblanšē un liec ledusaukstā ūdenī, lai nezaudē krāsu. Atdali lapas. Lapā liec zirņu biezeni un satin rullīti.
3. Gatavo Beurre Blanc mērci. Pannā novāri ūdeni ar baltvīna etiķi un baltvīnu. Pievieno sviestu un sāli un puto, līdz mērce iegūst biezu konsistenci.
4. Pievieno piedevas un pasniedz rullīšus. Ēdienu papildini ar brokoļu dzinumiem un sagrauzdētas cūkas ādiņas grauzdiņiem. Pievieno Beurre Blanc mērci.

Pelēko zirņu un balto pupiņu sautējums

4 personām
Gatavošana 30 minūtes, vārīšana 1 stundu

100 g pelēko zirņu
100 g balto pupiņu
1 baltais sīpols
1 burkāns
1 selerijas kāts
3 ķiploka daiviņas
100 g kūpinātas cūkas pavēderes
2 l vistas buljona
svaigs timiāns
20 minisīpoliņi
sāls un svaigi malti melnie pipari
citrona sula garšai
estragona lapiņas

1. Novāri zirņus un pupiņas. Pelēkos zirņus un pupiņas iepriekšējā vakarā iemērc. Izmērcētus vāri, līdz tie ir vidēji cieti.
2. Sautē zirņus un pupiņas. Pannā apcep sasmalcinātu sīpolu, burkānu, selerijas kātu, ķiplokus, cūkas pavēderi, pievieno zirņus un pupiņas. Pievieno buljonu, timiānu un vāri, līdz zirņi un pupiņas ir pilnīgi gatavi. Ļauj tiem atdzist buljonā, tad nokās. Nokāstajā buljonā novāri sīpoliņus un nokās. Nokāsto šķidrumu novāri uz pusi un ieputo sviestu, lai izveidojas krēmīga masa. Pievieno zirņus, pupiņas un mazos sīpoliņus. Pasniedzot pievieno sāli, piparus, citrona sulu un svaigi kapātu estragonu.

Ziemassvētku Radio
Ziemassvētku draugi
Statistika

Kopā Online: 2
Viesi: 2
Lietotāji: 0
...

Copyright Arnis Freimanis © 2025
Uzturēšanu nodrošina uCoz